Սովորող-սովորեցնող նախագիծ «Ժայռ» ճամբարում

Նպատակը՝

Ծանոթացնել «Ժայռ» ճամբարի մասնակիցներին սուսերամարտ մարզաձևի հետ

Ընթացքը՝

Սուսերամարտի մարզումներին մասնակցող սովորողները,  ցուցադրում են իրենց ունակությունները և տեխնիկական որոշակի հնարքներ են սովորեցնում մյուս մասնակիցներին։ Այսպիսով, սովորողը սովորեցնում է։ Ճամբարի մասնակիցները կատարում են վարժություններ, սովորում են սուսերամարտին տիրապետելու որոշ հնարքներ։

Արդյունքը՝

Տեսանյութեր, ֆոտոպատում

Եվրոպայի առաջնության նախապատրաստական մարզումներ

Ընթանում են հերթական նախապատրաստական մարզումները: Հունիսի 11-17 Եվրոպայի մեծահասակների սուսերամարտի առաջնությունը տեղի կունենա Թիֆլիս քաղաքում: Այս մարզումների ընթացքում ինձ ուժ և մեծ պատասխանատվություն է տալիս կրթահամալիրի սովորողների ոգևորությունն և քաջալերությունը, որպեսզի Եվրոպայի սուսերամարտի առաջնությանը պատվով ներկայանամ և ունենամ հաջողություն:

ՀՀ սուսերամարտի մեծահասակների գավաթի առաջնություն 2017

Մայիսի 12-ին կայացավ ՀՀ սուսերամարտի մեծահասակների գավաթի առաջնությունը: Մարզիկները մրցեցին խոցասուսեր զենքաձևում: Առաջնությանը մասնակցում էին 36 լավագույն սուսերամարտիկներ տարբեր թիմերից` Արաբկիր համայնքի Ալբերտ Գրիգորյանի անվան սուսերամարտի մանկապատանեկան մարզադպրոցից, Գյումրու սուսերամարտի մարզադպրոցից, Բյուրեղավանի “Քեթրին” սուսերամարտի ակումբից, ՀՀ Նորագավիթի մարզական միության սուսերամարտի մասնագիտացված մարզադպրոցից, ինչպես նաև Մխիթար Սեբաստացի Կրթահամալիրի սուսերամարտի հավաքական թիմը: Մեր դպրոցի սովորողներ` Մարտին Մկրտչյանը(ավագ դպրոց) և Պողոսյան Արենը(միջին դպրոց) ունեցան 5 ական մենամարտեր: Այդ մենամարտերից ունեցան միայն մեկական հաղթանակներ և գրավվեցին համապատասխանաբար 18-րդ և 23-րդ տեղերը: Այդ արդյունքներով, սակայն չկարողացան անցնել եզրափակիչ փուլ: Մասնակցում էր նաև կրթահամալիրի սուսերամարտի մարզիչ Միքայել Ղազարանը, ով իր սովորողների բուռն ոգևորության ու քաջալերության միջոցով, կարողացավ գրանցել բացարձակ հաղթանակ բոլոր մենամարտերում և դարձավ ՀՀ սուսերամարտի մեծահասակների գավաթի առաջնության հաղթով` ստանալով ուղեգիր մասնակցելու մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությանը, որը տեղի կունենա սույն թվականի հունիսի 11-17 Թիֆլիսում, Վրաստան: Այս առաջնությանը սովորողները հնարավորություն ունեցան մասնակցել մեծահասակների հետ, որը իրենց տվեց մեծ փորձ հաջորդ մրցաշարերին ավելի պրոֆեսիոնալ մասնակցելու համար:

Այժմ մեր սուսերամարտիկները հնարավորություն կունենան մասնակցել և ինչու չէ մարզվելու Միքայել Ղազարյանի հետ` պատրաստվելու Եվրոպայի առաջնությանը: Սա շատ լավ հնարավորություն է ավելի մոտիկից ծանոթանալու մարզաձևին և մարզվելու սուսերամարտով: Հաջողություն և նորանոր հաղթանակներ բոլորիս:

Մայիսի 9-ի տոնական մարզական միջոցառում

ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը 2017 թվականի մայիսի 9-ին կազմակերպել էր տոնական մարզական միջոցառումներ` սուսերամարտի և տարբեր մարզաձևերից ցուցադրական ելույթներ: Եվ այդ օրը Մխիթար Սեբաստացի Կրթահամալիրի սուսերամարտի ներկայացուցիչները նույնպես մասնակցեցին ցուցադրական ելույթներին:

Ավագ դպրոցից մասնացկցեց Մկրտչյան Մարտինը, իսկ Միջին դպրոցից Պողոսյան Արենը, Խաչատրյան Արշիլը, Նալբանդյան Վիտալին

«Ձմեռային մարզական խաղեր 2017» լավագույն մրցանակակիրր

Ձմեռային մարզական խաղեր 2017-ի լավագույն մրցանակակիրները

Դահուկավազքի մրցանակակիրներ`

Ավագ և Միջին դպրոցների մրցանակակիրներ

Տղաներ

Մարեկ Շեք

  1. Հակոբյան Սարգիս-Ավագ դպրոց
  2. Սուքիասյան Սարգիս-Միջին դպրոց
  3. Ավետիսյան Աշոտ-Ավագ դպրոց

Աղջիկներ

  1. Սահակյան Արփի-Ավագ դպրոց
  2. Տատինցյան Դինա-Ավագ դպրոց
  3. Մանուկյան Մանե-Միջին դպրոց

Կրտսեր դպրոց-պարտեզների մրցանակակիրներ

Տղաներ

  1. Թորոսյան Ալեն-Արևելյան դպրոց-պարտեզ
  2. Մարտիրոսյան Արմեն-Արևմտյան դպրոց-պարտեզ
  3. Հակոբյան Արեգ-Հարավային դպրոց-պարտեզ

Աղջիկներ

  1. Հովհաննիսյան նազենի-Հյուսիսային դպրոց-պարտեզ
  2. Արզումանյան Արևիկ-Հարավային դպրոց-պարտեզ
  3. Օհանջանյան Մոնիկա-Հյուսիսային դպրոց-պարտեզ

Հրաձգության մրցանակակիրներ`

Տղաներ

  1. Պողոսյան Սմբատ 8.2դաս.
  2. Խաչատրյան Վաչագան 8.4դաս.
  3. Խաչատրյան Վլադիմիր 6.5դաս

Աղջիկներ

  1. Ադամյան Դայանա 8.1դաս.
  2. Փափազյան Սոնա 8.1դաս
  3. Ղազարյան Աննա 8.4դաս.

Վազք-հեծանիվ-վազքի մրցանակակիրներ`

Կրտսեր դպրոցների մրցանակակիրներ

Տղաներ

  1. Հովհաննիսյան Մարկ-Հարավային դպրոց-պարտեզ
  2. Դուրգարյան Նարեկ-Հյուսիսային դպրոց-պարտեզ
  3. Տեր-Պետրոսյան Վահան-Արևելյան դպրոց-պարտեզ

Աղջիկներ

  1. Սաֆարյան Սաթենիկ-Հարավային դպրոց-պարտեզ

Միջին դպրոց

  1. Եղոյան Խաչատուր 6.4դաս.
  2. Մկրտչյան Մարատ 8.4դաս.
  3. Բալասանյան Սամվել 6.1դաս.

Ֆուտբոլի մրցանակակիրներ`

  1. Սարգսյան Սամվել 7.4դաս.
  2. Ռավոյան Արեգ 9դաս.
  3. Սարգսյան Վահե 9դաս.

Վոլեյբոլի մրցանակակիրներ`

  1. Այվազյան Գոռ 10դաս.
  2. Ալեքսանյան Անահիտ 10դաս.
  3. Մայիլյան Կարեն 10դաս.

Լավագույն թիմային մրցանակակիրներ

Բասկետբոլի մրցանակակիրներ`

Միջին դպրոց

  1. Արշակյան Նարեկ
  2. Գրիգորյան Արտաշես
  3. Մազմանյան Սամվել
  4. Մարտիրոսյան Արման
  5. Պետրոսյան Արման
  6. Ստեփանյան Էդգար
  7. Մարգարյան Անուշ

Մարմնամարզության մրցանակակիրներ`

  1. Ղազարյան Մերի 6.5դաս.
  2. Սարգսյան Ստելլա 6.4դաս.
  3. Այնթաբյան Նանե 6.4դաս.
  4. Ալեքսանյան Օլգա-Հյուսիսային դպրոց-պարտեզ
  5. Մինասյան Վիկտորիա-Արևելյան դպրոց-պարտեզ

Լող-ջրագնդակի մրցանակակիրներ`

  1. Մելքումյան Արսեն-Արևմտյան դպրոց-պարտեզ
  2. Հովհաննիսյան Նունե-Արևմտյան դպրոց-պարտեզ
  3. Կարապետյան Անի-Արևմտյան դպրոց-պարտեզ
  4. Ոսկանյան Մարիա-Արևմտյան դպրոց-պարտեզ
  5. Ավետիսյան Մարիա-Արևմտյան դպրոց-պարտեզ
  6. Աբգարյան Մանե-Արևմտյան դպրոց-պարտեզ
  7. Գրիգորյան Ալբերտ-Արևմտյան դպրոց-պարտեզ
  8. Նալբանդյան Հովհաննես-Արևմտյան դպրոց-պարտեզ
  9. Հակոբյան Թերեզա-Արևմտյան դպրոց-պարտեզ
  10. Նալբանդյան Սրապ-Միջին դպրոց
  11. Ճաղարյան Նարեկ-Միջին դպրոց